80% scholen verwerpt onderhandelingsresultaat cao
Tachtig procent van de leden van de VO-raad heeft het onderhandelingsresultaat voor een nieuwe CAO VO verworpen. In totaal stemden 180 van de 330 aangesloten besturen en scholen. Er werden 6673 stemmen uitgebracht; 5330 tegen, 565 vóór en 778 blanco. Daarmee is het onderhandelingsresultaat formeel en definitief door de VO-raad verworpen.
Kort geding
Op maandag 13 oktober is de uitspraak van het kort geding dat de onderwijsbonden hebben aangespannen tegen de VO-raad. De bonden eisen dat de VO-raad het onderhandelaarsakkoord voor 10 oktober volgens een deugdelijke procedure voorlegt aan zijn achterban en dat de ‘onjuiste’ uitspraken van de VO-raad over het akkoord worden gerectificeerd. Hoezeer de VO-raad ook overtuigd is dat een eerdere peiling – zo blijkt nu ook – het standpunt van de leden goed weergaf, wilde de VO-raad zijn ogen niet sluiten voor het belang dat de bonden hechten aan een formele ledenraadpleging. Daarom vond de afgelopen week zo’n ledenraadpleging plaats.
Het verschil van inzicht
Het verschil van inzicht tussen de bonden en de VO-raad draait om werkdrukverlaging voor leraren die in deeltijd werken. In het voorlopige akkoord werd afgesproken dat de lesurentaak zou worden teruggebracht van 750 naar 728 uren. Binnen 24 uur na het bereiken van het onderhandelingsresultaat gaven de bonden een eigen, niet overeengekomen, uitleg aan dit onderdeel van het resultaat. Hierdoor ontstond onrust onder de scholen. De reden voor deze onrust bij de scholen en de VO-raad was dat de nieuwe uitleg van het akkoord door de bonden de cao in één klap stukken duurder zou maken. Dit wilde de VO-raad niet voor zijn rekening nemen.
Reacties van leden serieus genomen
Na raadpleging van de Ledenadviesraad en vele reacties van verontruste leden uit het hele land, heeft het bestuur besloten om het akkoord zo niet aan de leden voor te kunnen leggen. De besturen en scholen hebben door middel van een digitale ledenpeiling unaniem met dit besluit ingestemd. Ruim 220 van de 320 leden van de VO-raad namen hieraan deel. 96% van de besturen en scholen steunde dit voorstel van het bestuur.
Uit deze brede ledenraadpleging werd duidelijk dat de leden van de VO-raad bijna unaniem dit onderhandelingsresultaat en de interpretatie ervan zouden afwijzen. Daarmee werd het voorleggen van het feitelijke onderhandelingsresultaat overbodig. Om deze uitslag formeel te bekrachtigen, is uiteindelijk besloten om het akkoord alsnog voor te leggen aan de leden. De uitslag van deze ledenraadpleging bevestigt het eerdere besluit om het akkoord af te wijzen en de bonden op te roepen opnieuw met elkaar in gesprek te gaan.
Hoe verder?
De VO-raad en zijn leden zijn nog steeds bereid glasheldere afspraken te maken over werkdrukverlaging. De VO-raad wil daarom zo snel mogelijk met de bonden om tafel voor nieuw overleg over een cao van 8%: 7% voor loonsverhoging en 1% voor werkdrukverlaging. Ook vinden er de komende tijd (zie Agenda) door het hele land regiobijeenkomsten en bijeenkomsten van rectorenkringen plaats. Op deze bijeenkomsten gaat de VO-raad graag met leden in gesprek over het onderwerp.
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs