Landelijk sterke krimp vanaf 2015
Vanaf 2015 krijgt het voortgezet onderwijs met een sterke krimp te maken. Dat blijkt uit de prognoseanalyse ‘Krimp als kans. Leerlingendaling in het primair en voortgezet onderwijs’ van het Sectorbestuur Onderwijsarbeidsmarkt (SBO). Op basis van de verwachte daling van leerlingenaantallen kunnen scholen gerichter inspelen op toekomstige personele en materiële problemen. Oplossingen liggen vooral in regionale samenwerking.
Op de vraag welke oplossingen scholen zien, noemen zij vooral samenwerking en samengaan met andere scholen. Andere oplossingen zijn: verhuur van leslokalen, mobiliteit en uitstroom van personeel bevorderen en het personeelsbeleid beter afstemmen op toekomstscenario’s en op de onderwijsvisie. Verder zien individuele scholen een sterkere profilering als oplossing om zoveel mogelijk leerlingen te werven.
Gevolgen onderwijsaanbod
Dalingen van het leerlingenaantal zorgen voor toenemende problemen voor scholen. Om het lesgeven aan te kleine groepen te voorkomen, kunnen scholen in het voortgezet onderwijs gedwongen zijn een deel van het vakkenaanbod te laten vervallen. Daardoor hebben leerlingen minder keuze. Dit zal de omvang van het onderwijsaanbod negatief beïnvloeden.
Gevolgen personeel
Als het leerlingenaantal terugloopt, daalt ook de bekostiging. Samen met de lopende en komende bezuinigingen op onderwijs, worden de financiële problemen groter. Scholen zullen hierdoor meer moeite hebben om voldoende leraren vast te houden voor de vele vacatures die door de vergrijzing over twee, drie jaar gaan ontstaan.
Vragen?
Mail de Helpdesk>>
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs