VO-raad ontstemd over intrekken wetsvoorstel sectorvakken vmbo
De VO-raad is ontstemd dat het wetsvoorstel sectorvakken is ingetrokken. Volgens het wetsvoorstel zouden alle leerwegen van het vmbo één verplicht sectorvak krijgen. Het tweede sectorvak zou een keuzevak worden. Nu omvat het vmbo-programma in alle leerwegen nog twee verplichte sectorvakken.
Bij de plenaire behandeling van het wetsvoorstel in het najaar van 2010 is door het voormalige Kamerlid Depla (PvdA) en Kamerlid Biskop (CDA) een amendement ingediend. Dit amendement beoogde te regelen dat binnen de sector techniek leerlingen minder keuzemogelijkheden krijgen, en naast wiskunde moeten kiezen voor biologie, nask 1 of nask 2. Voor de sector groen voorzag dit amendement juist in meer ruimte omdat er niet één verplicht sectorvak zou zijn, maar een keuze uit wiskunde of biologie. De VO-raad is positief dat dit amendement geen doorgang vindt, maar betreurt het dat het gehele voorstel om terug te gaan naar één verplicht sectorvakvoorlopig van tafel is.
Tegenstander van het amendement
De VO-raad was – net als de minister – tegenstander van dit amendement. Het amendement betekende dat er voor elke sector een andere regeling zou gaan gelden, met als gevolg ongelijkheid in keuzemogelijkheden voor leerlingen. Ook was het amendement onuitvoerbaar voor de scholen. Bovendien zou hiermee de - toch al weinig transparante - structuur van het vmbo nodeloos ingewikkeld worden en zou aan ouders en leerlingen niet meer uit te leggen zijn 'hoe het zit'.
‘Quick win’
De voormalige Adviesgroep vmbo stelde in 2006 al als 'quick win' voor om het aantal verplichte sectorvakken terug te brengen tot één. Dit biedt scholen meer ruimte voor maatwerk om in te spelen op de behoefte van leerlingen, hun leerwensen en capaciteiten. Leerlingen kunnen zich breder oriënteren, als zij ook een vak kunnen kiezen dat niet is gebonden aan een sector. Daarnaast blijft een soepele doorstroom naar het vervolgonderwijs gegarandeerd.
Een ruime meerderheid van scholen is voorstander van deze verruiming. Na een uitvoerige veldraadpleging van alle betrokkenen, is voor alle sectoren en voor de intersectorale programma’s in het vmbo één verplicht sectorvak gekozen.
Uitstel
In 2010 werd de inwerkingtreding van het wetsvoorstel uitgesteld. Een aantal scholen die al voorbereidingen had getroffen, moest hierdoor de vakkenkeuze weer inperken. De VO-raad heeft steeds gepleit voor eenduidigheid in de keuze voor sectorvakken en duidelijkheid voor de scholen.
Terug bij af
Het besluit om het wetsvoorstel in te trekken betekent dat scholen na jaren van onduidelijkheid en uitstel, nu weer terug bij af zijn. Met name voor de groeiende groep scholen die een intersectoraal programma aanbieden, betekent dit een voortzetting van onzekerheid; voor deze programma’s is niet wettelijk bepaald welke vakken leerlingen moeten volgen.
Beroep op minister
De VO-raad roept de minister daarom op om de toegezegde verruiming alsnog te realiseren en dringt er bij haar op aan om daarbij te kiezen voor het oorspronkelijke - eenduidige - voorstel waarbij voor elke sector één verplicht sectorvak wordt aangewezen, en het tweede vak een keuzevak wordt.
Vragen?
Mail de Helpdesk>>
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs