X
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs
Inloggen voor leden
Home > Nieuws

Onderwijsbegroting besproken in Tweede Kamer

18 november 2010

Het eerste grote onderwijsdebat na de verkiezingen heeft de nieuwe verhoudingen in de Tweede Kamer duidelijk zichtbaar gemaakt: de coalitiepartijen CDA en VVD volgen in grote lijnen de standpunten van het nieuwe kabinet. De oppositie vindt opvallend vaak een bondgenoot in de PVV-fractie.

Voor de volgende punten is een meerderheid van de grote oppositiepartijen (PvdA, SP, GroenLinks en D66) met PVV gevonden:

  • Op basis van tekortschietende onderwijskwaliteit op zeer zwakke scholen moet een bestuurlijke aanwijzing kunnen worden gegeven.
  • Er moet een pilot komen waarbij de rijksbijdrage rechtstreek naar schoolvestigingen gaat in plaats van naar schoolbesturen.
  • De inspectie moet er op toezien dat de leerling-leraarratio die wordt genoemd in de bekostiging ook wordt toegepast en nageleefd.

Wat de Kamer met de laatste motie denkt uit te zoeken, is moeilijk te doorgronden. De leerling-leraarratio in de bekostiging is een inputfactor die niet gerelateerd is aan een klassendeler of iets dergelijks. Het is niet zo dat de wetgever daarmee beoogt dat scholen een gemiddelde klassengrootte van een bepaalde omvang realiseren.

Personeelsbeleid en prestatiebeloning
In het debat kreeg vooral het personeelsbeleid op scholen veel aandacht. Ton Elias (VVD) stelde dat er een mentaliteitsverandering nodig is bij scholen. Ze moeten de focus leggen op doelmatigheid en echt personeelsbeleid gaan voeren. Daarbij moeten slechte leraren ontslagen worden. Ook prestatiebeloning speelt hierin volgens Elias een rol. Leerwinst en leiderschap door schoolleiding zijn centrale begrippen, aldus Elias. Staatssecretaris Zijlstra onderkende dat een grotere mate van professionaliteit van schoolleiding nodig is om outputgerichtheid en personeelsbeleid te verbeteren.

Ruimte voor schoolbesturen
De tendens van het kabinet om te bezuinigen op onderwijs is zorgelijk. Daarnaast perkt de Tweede Kamer de ruimte van schoolbesturen verder in. De VO-raad treedt op korte termijn in overleg met minister en politiek over deze ontwikkelingen.

Vragen?
Mail de Helpdesk>>