X
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs
Inloggen voor leden
Home > Nieuws

VO-raad: Selectie niet verwarren met kwaliteit

4 juli 2011

Het hoger onderwijs moet een andere koers gaan varen, stelt het kabinet in de strategische agenda ‘Kwaliteit in verscheidenheid’, die afgelopen vrijdag door staatssecretaris Zijlstra werd gepresenteerd. De VO-raad vindt het goed dat maatregelen, zoals duidelijke prestatieafspraken, in de agenda zijn opgenomen, maar zet vraagtekens bij een strengere selectie aan de poort. Sjoerd Slagter, voorzitter van de VO-raad: “Selectie mag niet worden verward met kwaliteit. Nu wordt de bal bij de leerling en de kwaliteit van het voorgezet onderwijs gelegd. Als je een einde wil maken aan de zesjescultuur, dan moet ook de kwaliteit van het hoger onderwijs op orde zijn."

Dat in de strategische agenda duidelijke prestatieafspraken worden vastgelegd, is goed en ook echt nodig. Nog steeds haalt immers slechts een krappe meerderheid van de studenten bij de universiteiten het bachelordiploma binnen vier jaar. “Blijkbaar lukt het niet deze logge tankers van koers te doen veranderen met vrijblijvende afspraken over maatwerk, studiebegeleiding en uitval”, aldus voorzitter Sjoerd Slagter.

Selectie aan de poort
Selectie aan de poort, een van de maatregelen uit de strategische agenda, is echter niet het goede antwoord, vindt Slagter. “Het gevaar bestaat dat selectie wordt verward met kwaliteit. Universiteiten zouden ook zelf in de spiegel moeten kijken. Nu wordt de bal bij de leerling en de kwaliteit van het voorgezet onderwijs gelegd. Als je een einde wil maken aan de zesjescultuur, dan moet ook de kwaliteit van het hoger onderwijs op orde zijn." Volgens de VO-raad moet het accent nadrukkelijker komen te liggen op goede loopbaanbegeleiding en studiekeuzegesprekken met aankomend studenten.

Zijlstra kiest er gelukkig niet voor om het gemiddelde eindexamencijfer op het vwo als enige selectiecriterium te hanteren. Slagter: “Universiteiten moeten juist de ambitie hebben om studenten met een gemiddeld zesje op te laten stromen.”

In de strategische agenda staat verder dat selectie aan de poort alleen mogelijk wordt voor een selecte groep opleidingen, die kunnen bewijzen dat ze zeer onderscheidend zijn en dus heldere selectiecriteria kunnen vaststellen. Dit is volgens Slagter echter nog veel te vaag: “Wat ons betreft blijft selectie voorbehouden aan de University Colleges, die immers reeds bewezen hebben onderscheidend te zijn.”

Studiekeuzegesprekken
In plaats van selectie aan de poort ziet de VO-raad veel meer heil in de invoering van studiekeuzegesprekken over de volle breedte van het hoger onderwijs. Het voortgezet onderwijs heeft de afgelopen drie jaar veel energie gestoken in de verbetering van de loopbaanbegeleiding. Als studiekeuzegesprekken goed worden ingezet, zijn ze het sluitstuk van het keuzetraject en de start van de loopbaanbegeleiding in het hoger onderwijs. Harde selectie aan de poort is dan niet nodig.

Studiekeuzegesprekken moeten dan wel vroegtijdig worden gevoerd. Eventueel kan de aanmelddatum voor het hoger onderwijs worden teruggebracht.

Vragen?
Mail de Helpdesk>>

Wat is er nog meer verschenen over:

Overgang PO-VO