Wat moet een goed werkgever doen bij schadelijke geruchten over een werknemer?
Op 16 oktober 2007 (gepubliceerd op 9 mei 2008) heeft het Hof ’s-Hertogenbosch een uitspraak gedaan over de wijze waarop een werkgever binnen het voortgezet onderwijs handelde nadat zijn werknemer werd geconfronteerd met geruchten over seksuele intimidatie.
Het Hof oordeelde in deze zaak dat het gedrag van de werkgever niet zorgvuldig was geweest. De werkgever had zich in moeten spannen om de bron van het gerucht te achterhalen en had een deugdelijk en inzichtelijk onderzoek moeten doen.
Uit deze uitspraak kan worden opgemaakt dat van de werkgever mag worden gevraagd dat hij de werknemer zuivert van eventuele blaam. Zowel de werkgever als de werknemer dienen zich verantwoordelijk en professioneel op te stellen. Het beginsel van hoor en wederhoor neemt hierbij een belangrijke positie in. Ook is een goede verslaglegging van het onderzoek van belang.
Het onder dreiging van een ontslagprocedure aan de werknemer opleggen van een spreek- en onderzoeksverbod is in ieder geval in strijd met goed werkgeverschap.
De VO-raad is de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs