Eindcongres Students4Change - op naar grotere leerlingbetrokkenheid

Hoe betrek je leerlingen bij het ontwerpen en evalueren van je onderwijs? Vier jaar lang werkten drie hogescholen, vier onderwijsinstellingen (vo) en een universiteit in het Students4Change project samen om deze vraag te beantwoorden. Op 27 oktober vindt het eindcongres van dit project plaats met een inspirerende key-note en gevarieerde workshops, panelgesprekken en presentaties.

Aanleiding voor dit onderzoeksproject is de afnemende leermotivatie en het verminderd welbevinden van leerlingen in het voortgezet onderwijs, met als gevolg ook dalende leerresultaten. Docenten en onderzoekers vanuit de acht betrokken organisaties zochten samen naar manieren om het onderwijs anders te organiseren en in grotere mate in te spelen op de behoeften van diverse leerlingen, om zo hun intrinsieke motivatie aan te wakkeren. Het principe Student Voice kan daarbij een belangrijke rol spelen. Student Voice draait om het betrekken van leerlingen – op verschillende manieren en in verschillende gradaties – om hen zelf actief een rol te laten spelen bij het ontwerpen van onderwijs. Hoe dit (goed) in de praktijk kan worden gebracht, is in dit project onderzocht, onder andere via Learning Design Studio’s.

Tijdens het eindcongres doe je inzichten op over hoe leerlingen gemotiveerder raken met behulp van Student Voice. Ter plekke kun je kiezen uit een aantal workshops, bijvoorbeeld: de didactische aanpak van Student Voice, de randvoorwaarden voor Student Voice in de les, de wensen van leerlingen wat betreft Student Voice en voorbeelden van Student Voice uit de praktijk.

Aan het einde van het congres wordt de praktijkgids Student Voice gepresenteerd en uitgedeeld aan alle deelnemers.

Datum en tijd

Dinsdag 27 oktober 2026, van 12.00 tot 17.15 uur

Locatie

Zalen van Zeven, Boothstraat 7, Utrecht

Voor wie

Schoolleiders, schoolbestuurders, leraren, leerlingen en onderwijskundigen die geïnteresseerd zijn in hoe Student Voice de motivatie van leerlingen kan bevorderen.

Kosten

Aan deelname voor dit congres zijn geen kosten verbonden.

Aanmelden

Meer weten?

Het project Students4Change is een samenwerking tussen vier kennisinstellingen (Hogeschool Utrecht, Open Universiteit, Fontys Hogeschool, Hogeschool Arnhem en Nijmegen) en vier opleidingsscholen (Meridiaan Opleidingsschool, Stichting Onderwijs Midden-Limburg, Trion Opleidingsschool en Stichting Quadraam).

Students4Change wordt gefinancierd door het Nationaal Regieorgaan Praktijkgericht onderzoek (SIA) via een gehonoreerde RAAK PRO aanvraag. Meer informatie lees je op de website van Students4Change.