Schoolleiders VO | Najaarsevent 2024 | Van kwetsbaarheid naar kracht: jezelf laten zien werkt!
Op dinsdag 19 november organiseert Schoolleiders VO haar derde schoolleidersevent waar inspiratie, kennisdeling en netwerken centraal staan. Ben je erbij?

Het creëren van een open cultuur en gemeenschapsgevoel op school kan uitdagend zijn in een complexe samenleving. Je persoonlijk opstellen als schoolleider kan hier een positieve impact op hebben. Wat vraagt dat van jou als schoolleider? Hoe inspireer je je team en daarmee ook de leerlingen met jouw gedrag?
Schoolleiders VO is van, voor en door schoolleiders, van teamleider tot rector. De organisatie, bestaande uit schoolleiders uit heel Nederland en bureaumedewerkers van de VO-raad, heeft als doel om de rol en positie van de schoolleider te versterken en professionele ontwikkeling te stimuleren.

Programma
12.30 Inloop en ontvangst met lunchbuffet 13.00
Opening
13.15 Keynote door Peter Ottens | Van kwetsbaarheid naar kracht: jezelf laten zien werkt! 14.15 Speeddaten met collega-schoolleiders 14:45 Pauze / Informatiemarkt 15:15
Workshopronde: volg één workshop naar keuze
16.30 Afsluitende activiteit 17.00 Borrel
Kortom, we gaan samen voor sterk schoolleiderschap. Met jou maken we er een inspirerende middag van!
Over de keynotespreker
Keynotespreker Peter Ottens begon ooit met het geven van workshops in jeugdgevangenissen over de hele wereld, dat uiteindelijk leidde tot de oprichting van de YETS Foundation. Deze organisatie krijgt internationale erkenning vanwege haar effectieve aanpak om kwetsbare jongeren te empoweren. Het doel van de organisatie is duidelijk: het voorkomen van maatschappelijke uitval onder kwetsbare jongeren door hen intensieve ondersteuning te bieden op het gebied van sociaal-emotionele, cognitieve en gedragsmatige ontwikkeling.
Workshops
Bij aanmelding word je gevraagd een eerste, tweede en derde keus aan te geven uit meerdere workshops. Je wordt vervolgens ingedeeld bij één van de workshops.
Workshop 1Verbinden en verdiepen in de praktijk: hoe laat ik mijn kwetsbaarheid zien? (vervolg op keynote Peter Ottens)
Als vervolg op de keynote (aan het begin van het Najaarsevent) verzorgt Peter Ottens een interactieve workshop, waarin dieper wordt ingegaan op de unieke aanpak van YETS rondom verbinden en verdiepen.
In deze workshop:
- ontdek je samen hoe snel er sterke verbindingen kunnen ontstaan door te oefenen met 'caring' en 'daring' zijn, nieuwsgierigheid te tonen en kwetsbaarheid voor te leven.
- merk je hoe die elementen bijdragen aan hechte relaties en een prettige organisatiecultuur.
Over de workshopleider:
Peter Ottens (36) is architect en bouwer van plekken waar mensen thuiskomen. Peter groeide op in een aandachtswijk met weinig financiële middelen, maar realiseerde toch zijn jongensdroom om in de Verenigde Staten te basketballen. Hij ontdekte echter dat niet alleen hard werken, maar vooral ook een veilige thuisomgeving en emotionele verbinding met rolmodellen essentieel zijn voor succes. Deze inzichten leidden tot de oprichting van YETS Foundation, een organisatie die kwetsbare jongeren ondersteunt.
Workshop 2Moed in kwetsbaarheid: vallen, opstaan en groeien als teamleider (door trainer en voormalig schoolleider Karin Elferink)
Moed bestaat niet zonder kwetsbaarheid. Het vraagt moed om weer op te staan als je bent gevallen. En de vraag is niet óf je valt, maar wanneer je valt. Nog spannender is de vraag: wat doe je tussen het vallen en het opstaan? Kortom, hoe ga je om met jouw kwetsbaarheid en hoe kan je die omzetten in kracht? Je gaat ermee aan de slag in deze workshop!
In deze workshop:
- wordt de theorie over kwetsbaarheid van de Amerikaanse hoogleraar Brené Brown toegepast.
- ga je op zoek naar je eigen beschermingsmechanismen (je 'pantsers') zodat je die kunt omzetten in krachtig leiderschap.
Over de workshopleider:
Karin Elferink was 25 jaar werkzaam in het onderwijs als docent en schoolleider. Nu is ze trainer en opleider bij de NHL Stenden Hogeschool. Zelf zegt Karin: "Ik ben het VO: als leerling, als docent, als teamleider en als directeur en nu als opleider, begeleider/coach van leidinggevenden in het onderwijs. Mijn missie is dat teamleiders (in mijn geval in het noorden des lands) vanuit verbinding met zichzelf leidinggeven aan teams en organisaties." Haar motto komt van Brené Brown: “Er echt bij horen vraagt niet van ons dat we veranderen wie we zijn. Het vraagt juist van ons dat we zijn wie we zijn.”
Workshop 3Maak van elk gesprek een energie gevend gesprek! (door De Federatie)
Je kent het vast wel, die gesprekken die meer energie kosten dan dat ze opleveren. Jacques Smeekens van De Federatie vindt dat zonde. Zeker omdat je als schoolleider alle energie kunt gebruiken om richting en sturing te geven aan jouw school. Leiderschap kan soms energievretend zijn en daar moeten we vanaf!
Jacques is trainingsacteur en laat je beleven hoe gesprekken vaak verlopen - en hoe het anders kan. Hij speelt veelvoorkomende situaties na met jou en andere deelnemers, altijd met humor. Naast leerzaam is het dus óók fun!
In deze workshop:
- leer je hoe je een energie-drain ombuigt naar een energie-boost.
- ervaar je spelenderwijs hoe je kunt voorkomen dat energie 'weglekt' in gesprekken.
- kun je de volgende dag op school direct aan de slag én direct resultaat boeken!
Over de workshopleider:
Jacques Smeekens is sinds 2011 managing partner van De Federatie, een trainingsbureau gespecialiseerd in ‘het goede gesprek’. Jacques heeft een ruime ervaring in de onderwijswereld, van basissschool tot universiteit. De Federatie werkt vanuit ervaringsgericht leren: leren door te doen. Daarbij werken ze altijd naar succeservaringen van de deelnemers, altijd op een veilige en humorvolle manier. Je leert als je plezier en succes hebt!
Workshop 4Leiderschap in diversiteit: aan de slag met Diversiteit & Inclusie (D&I) (door socioloog Marcel van der Poel en schoolleider Wouter Vreeke)
Onder leiding van socioloog Marcel van der Poel en schoolleider Wouter Vreeke onderzoek je wat het van je eigen leiderschap vraagt om met diversiteit op school en binnen je team om te gaan. Ze delen instrumenten, activiteiten en een inspirerend online platform (https://leadershipfordiversity.eu/) voor de aanpak van Diversiteit & Inclusie (D&I) op school, aan de hand van de uitkomsten van een tweejarig Erasmus+ project. Uiteraard krijg je ook toegang tot het platform en alle materialen!
In deze workshop:
- is het duidelijker wat we met D&I bedoelen en waarom dit óók op school relevant is.
- weet je hoe je een start kunt maken met D&I op school en waar je relevante materialen kunt vinden.
Over de workshopleiders:
Marcel van der Poel (1962) is socioloog en promoveerde in 2020 op het onderwerp interculturele competentie ontwikkeling. Hij leefde en werkte tien jaar in Oost-Afrika. Geïnspireerd door zijn eigen onbegrip, besloot hij zich in 2002 professioneel te gaan verdiepen in culturele verschillen en interculturele communicatie. Nu ontwikkelt en verzorgt hij trainingen in interculturele communicatie en Diversiteit & Inclusie, zowel binnen als buiten de hogeschool waar hij werkt.
Wouter Vreeke (1982) is directeur op een praktijkschool in Haarlem. Als geboren Amsterdammer is diversiteit een vanzelfsprekende situatie voor hem. In de dagelijkse praktijk op school streeft hij naar inclusief onderwijs in de breedste zin van het woord. Door verschillende studiereizen heeft hij zicht gekregen op verschillende onderwijssystemen en de invloed van cultuur op deze systemen.
Workshop 5Doelgericht Leren: durven loslaten brengt je team en je leerlingen verder! (door schoolleider Tineke Ensing)
Maak kennis met Doelgericht Leren, waarbij je op een andere manier leert leiding te geven dankzij een andere manier van organiseren. Ervaringsdeskundige Tineke Ensing trekt je uit je comfortzone en vraagt je kritisch te zijn op je eigen handelen. Het voelt wellicht wat idealistisch, maar het is realistisch, want het concept heeft zijn effect al bewezen. Mits er voldoende lef is! Meer weten over Doelgericht Leren? Klik hier!
In deze workshop:
- ga je weg met een goed beeld van het onderwijsconcept Doelgericht Leren.
- heb je ideeën om dit concept toe te passen in je eigen school!
Over de workshopleider:
Tineke Ensing wist al toen ze 18 was dat ze schoolleider wilde worden. "Dat was voor mij het beroep waarmee je verschil maakt. In mijn beginjaren als docent ben ik mijn hart verloren aan pubers. Ze blijven mij fascineren en boeien." Na het afronden van de Master Educational Leadership en een aantal functies als team- en afdelingsleider werd ze directeur van De Nieuwe Veste in Hardenberg, een school met een bijzonder onderwijsconcept: Doelgericht Leren. Ze maakt ondertussen al meer dan vier jaar iedere dag het verschil voor leerlingen, door middel van sterk leiderschap.
Workshop 6Innovatie als beweging: breng 'm in kaart! (door Schoolleiders voor de Toekomst)
Als schoolleider werk je met je team aan vernieuwing van het onderwijs. Zo'n innovatietraject kun je beschouwen als een leertraject: je gaat met je team al doende op weg naar de nieuwe situatie. Het is een proces van vallen en opstaan, waarbij je zelf onderdeel bent van het lerende team. Een mooi, maar kwetsbaar proces, ook voor jou als leider.
In deze workshop:
- ga je praktisch aan de slag met een tool ter ondersteuning van een innovatieproces op jouw school.
- breng je in kaart wat je anders wilt gaan doen en wat je met elkaar te leren hebt.
- krijg je mooie inzichten over de volgende stap in jouw/jullie proces.
Over de workshopleiders:
Adriënne van Pelt en Mirjam Stuiver vormen samen met Bert Oosting de kerngroep van Schoolleiders voor de Toekomst.
Adriënne heeft als schoolleider aan verschillende onderwijsinnovaties meegewerkt en is nu als adviseur verbonden aan de CED-Groep.
Mirjam is als docent en schoolleider op verschillende scholen steeds op zoek naar hoe het anders kan en betrekt daar graag leerlingen bij. Op dit moment is ze directeur van het Montessori College Arnhem.
Wat levert het op?
Nieuwe kennis en inspiratie over het vak van schoolleider en relevante thema's, contacten met collega-schoolleiders en informatie over de voortgang van Schoolleiders VO. En meer!
Voor wie?
Iedereen die schoolleider is in het vo (eind- én deelverantwoordelijk schoolleiders), van teamleider tot rector-bestuurder.
Waar en wanneer?
Het event vindt plaats op 19 november 2024 in de middag, tussen 12:30 en 17:00 uur, op RSG Slingerbos | Levant, Eisenhowerlaan 59, 3844 AS Harderwijk.
Kosten
Dit event is voor alle deelnemers gratis!
Aanmelden
Je kunt je aanmelden via deze link.
Enkele weken voor het Najaarsevent wordt je via e-mail gevraagd een eerste, tweede en derde voorkeur voor een workshop aan te geven, die t.z.t. hierboven worden beschreven.
Vragen?
Heb je vragen over het Najaarsevent? Mail dan naar info@schoolleidersvo.nl.